Projektfakta
Kunde
Albertslund Kommune
Projektperiode

2021-2024

Formål
Idéoplægget for cykel-og gangbro, som skal binde Albertslund bedre sammen
Lokation
Albertslund
Aktiviteter
Arkitektrådgivning

SYSTRA har udarbejdet et designforslag til en ny cykel- og gangbro over jernbanestationen i Albertslund, som skal binde byen bedre sammen. Albertslund er en by der pt gennemgår flere store udviklings- og transformationsprojekter, hvor bæredygtighed og sikkerhed spiller en vigtig rolle.

Sikker og bæredygtig mobilitet

Diskussionen om muligheden for en ny stiforbindelse over eller under jernbanen begyndte i 2018. Ti løsningsforslag blev vurderet, og man fandt, at en kombineret cykel- og gangbro over jernbanen ved togstationen var den bedste løsning

Projektet er baseret på mobilitetsplanen, som SYSTRA udarbejdede i 2021. I denne plan pegede vi på, at manglen på faciliteter til at krydse sporene sandsynligvis ville få de lokale beboere til at vælge bilen frem for toget eller cyklen til deres rejser, hvilket vil have negative konsekvenser for både trafikflowet og CO2-udledningen.

Vi er stolte af at have udarbejdet idéoplæget af denne cykel- og gangbro, som vil bidrage til byudviklingen af Albertslund som en sikker og sammenhængende by, hvor cykling og offentlig transport er de foretrukne transportmidler for byens borgere.

Rune Rasmussen, projektdirektør