03 oktober 2025
For prosjektdirektør Anne-Lise Katle finnes det knapt noe viktigere enn å bygge gode, effektive sykehus. Med en unik bakgrunn fra Telenors globale prosjekter og over et tiår i helsesektoren, vet hun at suksess handler om mer enn teknikk og murstein. Det handler om mennesker, samarbeid og en kultur der alle vil hverandre vel.

– Jeg jobber med å bygge sykehus. Jeg kommer ikke på noe viktigere enn det, sier Anne-Lise Katle med en smittende entusiasme.

For henne er et sykehus mer enn bare en bygning. Det er en levende, kompleks organisme.

– Det er den mest spennende organismen i hele verden. Her skjer alt! Pasienter skal inn og ut, medisiner skal til riktig sted, tøy skal vaskes, mat skal lages – alt skal bare flyte. Det er egentlig en eneste stor logistikkmaskin som skal gå helt smooth, og aldri stoppe opp. Det er kjempegøy!

Denne lidenskapen for komplekse systemer har vært en rød tråd gjennom hele hennes karriere. Etter 18 år i Telenor, hvor hun ledet store, internasjonale prosjekter og lærte ledelse i praksis, tok hun steget over i helsesektoren. Nå bruker hun sin erfaring til å lede tidligfasen i store sykehusprosjekter for kunder som Oslo Universitetssykehus og Akershus universitetssykehus.

Hemmeligheten bak et vellykket prosjekt

Når hundrevis av ansatte skal involveres og komplekse systemer skal flettes sammen, hva er nøkkelen til å lykkes? For Anne-Lise handler alt om prosess, lytting og god planlegging.

– Min styrke ligger i å lytte og få med de som faktisk skal bruke løsningen. Å forstå hva som er det viktigste for dem, og dokumentere det godt. Da føler folk seg hørt, selv om de ikke alltid kan få viljen sin.

Hun understreker viktigheten av å gi folk tid til å forberede seg.


– Du kan ikke bare kaste ting over folk. Med god planlegging vet alle hva som skal skje, og kan komme forberedt inn i et møte. Da snakker vi om det samme, og diskusjonen blir mye mer effektiv.

Denne innsikten om ledelse og medvirkning ble finslipt gjennom mange år i Telenor.


– Ledelse er de samme mekanismene uansett. Det handler om å gjøre folk trygge, finne ut hva de kan, og skape enighet. Du har personalansvar med alle rundt deg hele tiden, uansett om du har tittelen eller ikke.

“Jo mer man graver i dette, jo mer forstår man at man ikke forstår – og da blir det bare enda gøyere.”

Et lite selskap med store muskler

Overgangen til konsulentlivet i SYSTRA har gitt Anne-Lise en unik plattform. Hun beskriver selskapet som et sted hvor hun med trygghet kan ta på seg en oppgave, vel vitende om at et helt lag av eksperter står bak henne.

– Jeg har veldig mange flere fagfelt i ryggsekken enn bare mitt eget. I dag kan du ikke bygge et bygg uten IKT, og du har ikke IKT som ikke er knyttet til et bygg. Alt henger sammen med logistikk. Den bredden har vi her.

Hun forteller om en gang hun trengte hjelp til en kompleks interessentanalyse.

– Jeg er en Teams-melding unna å spørre: ‘Har noen erfaring med dette?’ Før dagen var omme, hadde jeg tre konkrete forslag og maler fra kolleger. Jeg løste oppgaven så mye raskere enn om jeg skulle startet fra bunnen av.

Denne delingskulturen er noe hun verdsetter høyt.
– Det er en vilje i SYSTRA til å hjelpe. Alle vil meg vel. Alle er så gira på å gjøre deg god.

Selv om SYSTRA er en global gigant, opplever hun SYSTRA som smidig og ubyråkratisk.


– Man kan ha fordommer mot store, franske selskaper, men SYSTRA er ikke slik. De er utrolig smidige og opptatt av at vi skal levere bra. Det å ha slike eiere i ryggen gjør oss i SYSTRA Norge til et lite selskap med store muskler.

Drevet av å gjøre en forskjell

Til syvende og sist er det drivkraften til å skape noe meningsfylt som betyr mest for Anne-Lise.

– Når du skreller av alle lagene, så handler det om at jeg må vite at jeg gjør noe viktig. At jeg gjør en forskjell. Det er det som gir meg den gode følelsen og gleden av å gå på jobb. Og det er det jeg får gjøre her.


Fakta om Anne-Lise Katle

  • Stilling: Prosjektdirektør i SYSTRA Norge.
  • Utdanning: Sivilingeniør i elektronikk (Strathclyde University) og Master of Management (BI).
  • Erfaring i utvalg: 18 år i Telenor (Norge, India, Ungarn), over 10 år i helsesektoren (bl.a. Helse Sør-Øst, OUS, Oslo kommune).
  • Sertifiseringer: PRINCE2, MSP (programledelse), Prosci (endringsledelse), LEAN og VDC.
  • Hennes viktigste innsikt: – Ledelse handler om de samme mekanismene uansett bransje. Det handler om å gjøre folk trygge og få dem til å jobbe mot et felles mål.
Don't miss anything, follow us on social media !